Nowa ulga na robotyzację również dla wydatków sprzed 2022 r.
Podatnik inwestujący w nowe roboty przemysłowe będzie uprawniony do skorzystania z ulgi także w odniesieniu do wydatków dokonanych do 31 grudnia 2021 r., jeśli zostały one po tej dacie rozpoznane jako koszt uzyskania przychodów.
Potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 sierpnia 2022 r. (0111-KDIB1-2.4010.318. 2022.2.DP).
Wnioskodawca, będący podatnikiem CIT, dokonał inwestycji w zautomatyzowane stanowisko do paletyzacji. Ustalona z dostawcą cena była płatna w trzech częściach. 30 proc. zostało uiszczone tytułem zaliczki w kwietniu 2021 r., natomiast pozostała część miała być płatna w 2022 r. Kwota zaliczki została ujęta przez wnioskodawcę w rachunku podatkowym jako koszt podatkowy w lutym 2022 r., gdy została wystawiona faktura częściowa, w której rozliczono fakturę zaliczkową z 2021 r.
Wnioskodawca powziął wątpliwość odnośnie do spełnienia przez stanowisko do paletyzacji definicji zawartej w art. 38eb ustawy o CIT, jak również w zakresie możliwości rozliczenia kwoty zaliczki w ramach ulgi na robotyzację, w związku z zapłatą zaliczki przed 1 stycznia 2022 r. (tj. przed wejściem w życie przepisów regulujących ulgę na robotyzację).
W ocenie wnioskodawcy, elementy stanowiska do paletyzacji spełniają definicję robota przemysłowego, jak również maszyn i urządzeń, o których mowa w art. 38eb ustawy o CIT. Wszystkie koszty poniesione w związku z realizacją inwestycji spełniają więc kryteria kosztów poniesionych na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ustawy o CIT. W szczególności, jak wskazywał wnioskodawca, robot przemysłowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta